Naše církev

Českobratrská církev evangelická (ČCE) je společenstvím křesťanů, tedy těch, kdo věří v Boha, kterého poznáváme v příbězích lidu Izraele a v příběhu Ježíše z Nazareta.

Od nejranějších dob žila křesťanská církev v různých společenstvích Kristových vyznavačů a o svou identitu musela opakovaně zápasit. Vnější jednotu křesťanstva se v těchto zápasech nepodařilo zachovat, takže v současné době žijí křesťané rozděleni v různých církvích, odlišných v učení, v podobě bohoslužby i ve správním uspořádání.

Větev evangelických církví, mezi něž se ČCE počítá, vzešla z reformace, obnovného církevního hnutí v 16. století. Reformace zdůraznila, že život jednotlivých křesťanů i církevního společenství je důsledkem Božího oslovení, které je osvobodivým a povzbudivým ujištěním o Boží lásce – evangeliem.

ČCE vznikla v roce 1918 spojením Evangelické církve Augsburského vyznání a Evangelické církve Helvetského vyznání. Tyto dvě církve působily na českém, moravském a slezském území od vydání tzv. Tolerančního patentu v r. 1781

Slovem „Českobratrská“ ve svém názvu odkazuje ke svým kořenům v české reformaci – k úsilí o obnovu církve v českých zemích, které evropské reformaci předcházelo, zvláště pak k Jednotě českých bratří.

Více informací na webu církve.